Αρχική σελίδα

Καλωσήλθατε στον επίσημο ιστότοπο του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου,

Εδώ θα πληροφορηθείτε τα τελευταία νέα του συλλόγου μας, την ιστορία του, τη δομή του, τις δραστηριότητες του και τη διοίκηση του. Υπάρχουν επίσης φωτογραφίες των εγκαταστάσεων μας. Τέλος μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας.

 

Νέα – Ανακοινώσεις:

  • Το Τμήμα Ξιφασκίας λειτουργεί με την εποπτεία και την προσωπική προπόνηση του Ομοσπονδιακού προπονητή Στέργιου Τερζούδη ( προπονητή σημαντικών ευρωπαϊκών επιτυχιών ).
    – Ηλικίες από 5 ετών και άνω.
    – Υπάρχει τμήμα ενηλίκων.
  • Στο τμήμα βόλλεϋ παλαιμάχων ( Ανδρών – Γυναικών ), μπορούν να ενταχθούν και πρώην αθλητές-αθλήτριες, που προέρχονται από άλλα Σωματεία.

Το τμήμα βόλλεϋ Παλαιμάχων συμμετέχει στα πρωταθλήματαα ΣΥ.Π.Π.ΑΤ. – Ε.Ο.ΠΕ. ( Παναττικό – Πανελλήνιο ).

  • Στις Ακαδημίες βόλλεϋ, μπορούν να ενταχθούν αγόρια-κορίτσια από 7 ετών και άνω.
  • Το τμήμα πίνγκ-πόνγκ ξεκίνησε τις προπονήσεις.
  • Η Ακαδημία πάλης, ξεκίνησε τις προπονήσεις, καθώς και η Ακαδημία Τζούντο.
  • Στην Ακαδημία Στίβου, γράφτηκαν ήδη 100 αγόρια – κορίτσια, και συνεχίζονται οι εγγγραφές.
  • Στην Ακαδημία Μπάσκετ κοριτσιών, γράφτηκαν ήδη 10 άτομα, και συνεχίζονται οι εγγραφές.

Το Σαββατοκύριακο 23 και 24 Σεπτεμβρίου 2017, διεξήχθησαν στην αίθουσα Ξιφασκίας του ΟΑΚΑ, οι αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδος της κατηγορίας εφήβων και νεανίδων 2017, στο Ξίφος Μονομαχίας και στη Σπάθη.

Ο Εθνικός Γ.Σ. συμμετείχε στη διοργάνωση με 4 αθλητές και 4 αθλήτριες στο Ξίφος Μονομαχίας και με μία αθλήτρια στη Σπάθη.

Η παρουσία του Συλλόγου ήταν εντυπωσιακή. Οι αθλητές, αν και αρχή της αγωνιστικής περιόδου, έδειξαν τις σπουδαίες δυνατότητές τους και κατέλαβαν υψηλές θέσεις στη τελική κατάταξη.

Στη Σπάθη ο ΕΘΝΙΚΟΣ Γ.Σ. αναδείχθηκε κυπελλούχος Ελλάδος με την Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου να κατακτά την πρώτη θέση και το Κύπελλο.

Στο Ξίφος Μονομαχίας, η παρουσία των αθλητών του, ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένη. Συγκεκριμένα, ο Γιάννης Καλέσης κατέλαβε την 8η θέση, η Κατερίνα Τζίμα την 9η θέση και η Εύα Ταραζή την 14η θέση. Πολύ καλή παρουσία επίσης, είχαν και οι : Κώστας Τζαφέστας, Φίλιππος Τομαράς, Δημήτρης Παρασκευιώτης, Ασημίνα Χατζή και Μελίνα Σουσούνη.

Αξίζει να επισημανθεί ότι οι αθλητές αγωνίστηκαν με ενθουσιασμό και πάθος, με ήθος και αξιοπρέπεια, τιμώντας την ιστορία και το όνομα του ΕΘΝΙΚΟΥ Γ.Σ.

Το Δ.Σ. συγχαίρει τα παιδιά του τμήματος για τις επιτυχίες τους και δηλώνει ότι θα τα στηρίξει σε κάθε τους προσπάθεια, όπως και τους αθλητές και τις αθλήτριες όλων των τμημάτων του Ιστορικού Συλλόγου.

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΑΘΛΗΜΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΤΡΙΤΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΠΕΜΠΤΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΗ
ΣΤΙΒΟΣ  
1o ΓΚΡΟΥΠ 17:30 – 18:30 17:30 – 18:30 17:30 – 18:30 17:30 – 18:30 17:30 – 18:30 10:00 -11:00  
2ο ΓΚΡΟΥΠ 18:30 – 19:30 18:30 – 19:30 18:30 – 19:30 18:30 – 19:30 18:30 – 19:30  
ΞΙΦΑΣΚΙΑ            
ΤΜΗΜΑ ΒΑΒΥ     17:00 – 18:00   17:00 – 18:00    
ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ  18:00 – 19:00   18:00 – 19:00   18:00 – 19:00    
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΕΝΗΛΙΚΕΣ 20:00 – 22:00 20:00 – 22:00 20:00 – 22:00 19:30 – 22:00      
ΠΑΛΗ  
ΑΚΑΔΗΜΙΑ (από 5-6 ετών) 17:30-18:30 17:30-18:30 17:30-18:30 17:30-18:30 17:30-18:30    
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ 18:30-21:00 18:30-21:00 18:30-21:00 18:30-21:00 18:30-21:00    
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ 10:30-12:30   10:30-12:30   10:30-12:30 10:30-12:30  
ΠΥΓΜΑΧΙΑ  
ΠΑΙΔΙΚΟ (ΕΩΣ 18) 17:00 – 18:00   17:00 – 18:00   17:00 – 18:00    
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ 18:00 – 19:30       18:00 – 19:30    
ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤ. 18:00 ΑΠΟ ΣΕΠΤ.             18:00 ΑΠΟ ΣΕΠΤ. 18:00 ΑΠΟ ΣΕΠΤ.             18:00      
ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΑΠΟ ΟΚΤ.            19:30-21:00 ΑΠΟ ΟΚΤ.         19:30-21:00 ΑΠΟ ΟΚΤ.         19:30-21:00 ΑΠΟ ΟΚΤ.         19:30-21:00      
ΒΟΛΛΕΥ          
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ            14-16 ετών  16:30-18:00    16:00-17:00    16:00-17:00    
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ                          10-13 ετών     18:00-19:00   18:00-19:00    
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ            5-10 ετών     17:00-18:00   17:00-18:00 11:00-12:00  
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ          
 18:00-21:30  18:00-21:30    18:00-21:30  18:00-21:30  17:00-19:00  
ΜΠΑΣΚΕΤ  
AΝΤΡΙΚΟ 19:00 – 20:30 19:00 – 20:30   19:00 – 20:30 20:00 -22:00    
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ 09:00 -10:00 παιδικό-εφηβικό 1ο γκρουπ παιδιά Δημοτικού 18:00       1ο γκρουπ παιδιά Δημοτικού 09:00 1ο γκρουπ παιδιά Δημοτικού 11:00
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ   2ο γκρουπ παιδιά 12-13 ετών 17:00       2ο γκρουπ (12-13 ετών)    10:00 2ο γκρουπ ( 12-13 ετών)         10:00
ΠΑΙΔ. -ΕΦΗΒ 20:30- 22:00 20:30- 22:00   20:30- 22:00   17:00- 20:30  
ΤΖΟΥΝΤΟ          
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ   17:30-18:30            (5-6 ετών)   17:30-18:30            (5-6 ετών)   10:00-12:00  
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ   18:30-19:30            (εως 8 ετών)   18:30-19:30            (εως 8 ετών)   10:00-12:00  
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ   19:30-20:30            (από 8 ετών)   19:30-20:30            (από 8 ετών)   10:00-12:00  
(13-18 ετών) 20:00 – 21:30   20:00 – 21:30   20:00 – 21:30    
& από 18+ στον Φωκιανο 20:00 – 21:30   20:00 – 21:30   20:00 – 21:30    
ΠΙΝΓΚ-ΠΟΝΓΚ            
( από 5 ετών) 18:00-20:00   18:00-20:00        
ΕΝΗΛΙΚΩΝ              
  20:00-22:00   20:00-22:00 20:00-22:00 20:00-22:00